ماجرای ترور ساندینو، رهبر انقلابی نیکاراگوئه

Back to تازه ترین داستان ها

ماجرای ترور ساندینو، رهبر انقلابی نیکاراگوئه

غیرطبیعی نیست که ساندینو در نیکاراگوئه زمانی که هنوز زیر یوغ خانواده سوموزا بود، به صورت قهرمان ملی درآمده باشد. آنچه بیشتر به زیان آمریکا شد این است که او در سال های آینده نیز به صورت فریاد اعتراض آمیزی علیه ایالات متحده درآمد. به اعتقاد مردم امریکای لاتین، ایالات متحده در مرگ او دست داشته است و به دستور آنها کشته شده است. آنها ماجرا را به صورت زیر از قول کسانی که شاهد ماجرا بوده اند نقل می کنند.

روز ۲۱ فوریه ۱۹۳۴ سوموزا مقامات گارد ملی را برای تشکیل جلسه بسیار مهمی، به خانه خود دعوت کرد. در بین این مقامات ۱۶ افسر بودند. ساعت هفت و نیم بعد از ظهر بود که سوموزا[۱] با تاخیر وارد شد و گفت: من از سفارت ایالات متحده می آیم. در آنجا با سفیر ایالات متحده جلسه ای داشتم. او به من اطمینان داد که دولت واشینگتن از میان بردن آگوستو سزار ساندینو را پیشنهاد و تایید می کند، زیرا او را مخلّ آرامش این کشور می داند. سوموزا سپس جزئیات نقشه به دام انداختن ساندینو را توضیح داد. ساندینو ساعت یک بعدازظهر کاخ رئیس جمهوری را ترک کرد و در همین ساعت به قتل رسید. همان شب دیر وقت افراد گارد ملی مزرعه تعاونی ساندینو را محاصره کردند و ۳۰۰ مرد و زن و کودک غیرمسلح را قتل عام کردند. بنا به گزارشی که در همان زمان در روزنامه «ال دیاریو لاتینو»[۲] در سان سالوادور چاپ شد، از میان بردن پیروان ساندینو تا پنجم ماه می ۱۹۳۴ ادامه یافت.[۳]

این ماجرا به خوبی دخالت ایالات متحده آمریکا در آمریکای مرکزی را نشان می دهد. ایالات متحده همواره آمریکای مرکزی و جنوبی را حیاط خلوت خود می پنداشته و خود را ملزم به ارائه توضیحات راجع به مداخلات خود در این منطقه نمی دانسته است. لکن چندین سالی است که این بازی به ضرر آنان ورق خورده است.

 

**********

[۱] Anastasio Somoza Debayle

[۲] El diario Latino

[۳] جان گراسی، وحشت در آمریکای لاتین، ص ۳۰۷

اشتراک گذاری این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back to تازه ترین داستان ها