ساختن قلم خودنویس قدغن است!

Back to تازه ترین داستان ها

ساختن قلم خودنویس قدغن است!

موضوع اقتصاد مقاومتی و تکیه بر توان داخلی که بارها در کلام رهبر معظم انقلاب امام خامنه ای مورد تاکید قرار گرفته و حتی سال های متوالی به عنوان شعار سال انتخاب شده است، دارای عقبه ای طولانی است که جز با روحیه انقلابی قابل تحقق نیست. نمونه ای از تهاجم فرهنگی غرب در تاثیرگذاری بر اذهان عمومی را از کلام فیلسوف فرانسوی، «ژان پل سارتر» در کتاب «جنگ شکر در کوبا»[۱] نقل می کنیم:

 

    قضاوتها از عمل سرچشمه می گیرد. وقتی مردم را مطمئن کردند که بدبختی شان پایدار است و یک قانون سخت –که بخصوص برای جزیره های کارائیب وضع شده بود- کوبایی ها را از کشت گوجه فرنگی و ساختن قلم خودنویس ممنوع ساخته است. آن وقت خودشان به این نتیجه می رسیدند که: زمین خفته را بیدار نکنیم، بگذاریم جزیره ناتوان بماند و زمین های تهی، از درخشش زیر آفتاب ترک ترک بخورد. مرده شوی کشت های گوناگون و صناعت را هم ببرد، ما سرمایه مان را در ساختمان و آزادی مان را در تمکین بنا می کنیم.

در ۱۹۴۹ تبلیغ چنان کار خود را کرده بود که یک مستخدم، شانه ای که من می خواستم بخرم را از دستم کشید و گفت: آقا این را نخرید، این ساخت خود ماست![۲]

 

**********

[۱] جنگ شکر در کوبا (به فرانسوی: Ouragan sur le sucre) نام مجموعه مقالاتی است که ژان پل سارتر از سفرش به کوبا و مشاهداتش از انقلاب آن کشور نوشته است.

ژان پل سارتر دو بار به کوبا رفت، در سال ۱۹۴۹ و در سال ۱۹۶۰. سفر دوم مقارن است با پیروز شدن طرفداران فیدل کاسترو و روزهای تشکیل نهادهای انقلابی در آن کشور. سارتر این سفرنامه را برای روزنامه فرانس سوار تحریر و آماده نمود.

این کتاب در ایران در همان ایام در روزنامه کیهان به چاپ رسید و سپس توسط انتشارت امیرکبیر به صورت کتابی با ترجمه جهانگیر افکاری به بازار کتاب عرضه شد.

[۲] ژان پل سارتر، جنگ شکر در کوبا، ص ۲۹

اشتراک گذاری این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back to تازه ترین داستان ها