در زمان جنگ طرفدار شما بودم

Back to تازه ترین داستان ها
آیه الله مصباح یزدی

در زمان جنگ طرفدار شما بودم

شهر سائوپاولو بعد از برازیلیا که پایتخت سیاسی کشور برزیل است، مهم ترین شهر این کشور است و پایتخت اقتصادی و جهانگردی آنجا به شمار می آید. روزانه شمار بسیاری از پروازهای بین المللی و بین قاره ای که به مقصد سائوپاولو انجام می گیرد، این شهر ساحلی را به ترمینال ارتباطی بزرگی در منطقه آمریکای جنوبی تبدیل کرده است و اهمیت آن را دو چندان کرده است. همچنین باید دانست که برزیل پرجمعیت ترین کشور کاتولیک دنیاست و نهادهای کاتولیکی برزیلی قدرت و نفوذ زیادی دارند.

یکی از برنامه های آیه الله مصباح یزدی در سفر دوره ای سال ۱۳۷۶ به برزیل دیدار با کاردینال[۱] سائوپاولو بوده است که ذیلا برخی سخنان ایشان را نقل می کنیم:

من شما را به خانه خود دعوت کردم نه به کلیسا تا ارتباط من با شما بیشتر شود. خیلی خوش آمدید. من اصالتا آلمانی و از نژاد آریایی می باشم ولی از مهاجرین ایتالیا به برزیل هستم. حدود یک میلیون نفر از ایتالیا به این کشور مهاجرت کرده اند.[۲]

معتقدم امروز موقعیت جدیدی برای اتحاد انسان ها شروع شده است و فکر می کنم در سال ۲۰۰۰ همه با هم متحد شویم. من کشور ایران را دوست دارم. ایران کشوری است که با قلب مردم دنیا صحبت می کند و در قلوب آنان جای دارد. البته من در زمان جنگ هم طرفدار شما بودم و شما را دوست داشتم. از زماین که آیه الله خمینی به ایران برگشتف من بیشتر به شما علاقمند شدم. امام کاری کرد که موجب تحول باطن انسان ها شد. من به ایشان عشق می ورزم و امروز ارادتم به ایشان زیادتر شده است.

ما امروز احتیاج داریم که بیشتر دعا کنیم و نماز بخوانیم؛ چون دنیا به مادیت سوق پیدا کرده است و این برای بشر خوب نیست. ما باید در راه بازگشت انسان ها به خدا تلاش کنیم. غرب دنیا را در مادی گرایی فرو برده است و ما باید برای تغییر آن بکوشیم. این تشریف فرمائی برای همیشه ثبت خواهد شد. به دولت ایران بگویید شما دوستان خیلی خوبی در برزیل دارید.[۳]

 

************

[۱] کاردینال مقام رسمی کلیسایی و بالاترین مقام کاتولیک‌ها بعد از پاپ است. کاردینال‌ها ردایی سرخ رنگ به همراه کلاهی سرخ رنگ بر تن می‌کنند. کاردینال ها وظیفه انتخاپ پاپ را نیز بر عهده دارند.

[۲] پس از کشف بلکه غارت قاره آمریکا توسط کریستف کلمب و با حمایت معنوی کلیسای واتیکان و پشتیبانی مالی پادشاه اسپانیا، موج کشتار بومیان و سرخ پوستان آمریکا آغاز شد که گوشه ای از این جنایات و غارتگری ها را به نقل از کشیش مسیحی حاضر در آن صحنه ها در کتابی با نام افسانه سیاه ترجمه و منتشر کرده ایم که مطالعه آن را اکیدا به علاقمندان این موضوعات توصیه می کنیم.

همزمان با خالی شدن این مناطق از سکنه اصلی و صاحبان مشروع آن سرزمین ها، موج مهاجرت اروپائی ها و استعمار و استثمار منابع گرانبهای آمریکا آغاز گردید؛ تا آنجا که امروزه نژاد مستیزو که مخلوط نژاد بومی و اروپائی است شکل گرفته است و اکثریت غالب بیشتر کشورهای این منطقه را تشکیل داده است. سخنان این کاردینال نیز شاهدی بر همین مطلب است.

[۳] به پیشواز خورشید غرب، صفحه ۱۸۹

اشتراک گذاری این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back to تازه ترین داستان ها